Kako vinsku tradiciju, autentične podrume i priče vinogradarskih krajeva pretvoriti u snažnije turističke doživljaje i cjelogodišnji razlog dolaska gostiju, bila je središnja tema Konferencije o vinskom turizmu „Iter Vitis – Vinski krug baštine i turizma“, održane danas u Novoj vinariji Vina Belje u Kamencu.

Konferencija je okupila predstavnike turističkog i vinskog sektora, stručnjake, institucije i dionike regionalnog razvoja iz Hrvatske i susjednih zemalja, s ciljem jačanja vinskog turizma, očuvanja baštine te povezivanja regija uz Dunav kroz zajedničke turističke sadržaje i iskustva.

Organizator konferencije je Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“, uz pokroviteljstvo i partnerstvo Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatske turističke zajednice, Općine Kneževi Vinogradi, Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, Turističke zajednice Baranje, Europske kulturne rute Iter Vitis i Udruge vinogradara Baranje Zmajevac.

Konferenciju je otvorio David Vlajčić, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
– Vino, vinarstvo i vinogradarstvo pritom imaju posebno mjesto jer povezuju poljoprivrednu proizvodnju, kulturnu baštinu i turizam. Zato su konferencije poput ove iznimno važne jer okupljaju sve dionike, od proizvođača i stručnjaka do turističkog sektora, i pokazuju kako od domaćeg proizvoda gradimo prepoznatljivu destinacijsku priču. Vino nije samo proizvod. Ono je emocija, baština i priča koja se prenosi kroz svaku čašu. Našim vinarima želim dobre godine i još kvalitetnija vina, kako bi hrvatsko vinarstvo bilo još snažnije pozicionirano, konkurentno i održivo – zaključio je ministar Vlajčić.

Okupljene su pozdravili i Dijana Katica, predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“, Vedran Kramarić, načelnik Općine Kneževi Vinogradi, Mislav Matišić, direktor Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, Igor Pavelić, gradonačelnik Belog Manastira i predsjednik Turističke zajednice Baranje te Goran Ivanović, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

– Današnja konferencija posvećena je vinskom turizmu, međunarodnoj suradnji, baštini, tradiciji i novim tehnologijama. Kroz uvodna izlaganja i panel-rasprave, uz goste iz nekoliko država, razgovarat ćemo o tome kako vinske priče učiniti još vidljivijima i privlačnijima posjetiteljima. Konferencija se održava u okviru projekta Wine Heritage, koji se provodi kroz program Interreg Hrvatska – Srbija – rekla je Katica i dodala kako je upravo u Kamencu prije nekoliko godina potpisana povelja o povezivanju tridesetak hrvatskih vinskih destinacija. Taj se vinski krug danas širi, razvijaju se projekti diljem Hrvatske, a u izradi je nacionalna vinska turistička ruta.

– Sam naziv današnjeg događanja “vinski krug” dobro opisuje ono što nam je potrebno u turizmu: zaokružena ponuda koja će goste dovesti u Slavoniju i Baranju, najpotentniji turistički prostor Osječko-baranjske županije. Bez eno-gastronomske ponude nema ozbiljnog turizma, ali nema ga ni bez kvalitetnih proizvoda i privatnih ulaganja. Osječko-baranjska županija posljednjih osam godina bilježi snažan turistički razvoj, a brojke to potvrđuju – rekao je Goran Ivanović, zamjenik županice Osječko-baranjske županije.

U uvodnim izlaganjima otvorene su teme koje određuju budućnost vinskog turizma: stvaranje atraktivnih vinskih ruta, digitalna vidljivost destinacija i prilagodba vinogradarstva klimatskim promjenama.
U nastavku konferencije održani su razgovori i panel-rasprave o razvoju vinskog turizma, povezivanju regija i revitalizaciji tradicijskih podruma.

– Prekrasan je dan u Baranjskom vinogorju, gdje međunarodnom konferencijom otvaramo šesti Vinatlon, priču koja spaja vino, baštinu, znanje, glazbu i gastronomiju. Sutra nastavljamo uz Bačvatlon, vrhunska vina i najbolji doživljaj Baranje – poručio je Mislav Matišić, direktor Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.
U panelima u nastavku programa, sudjelovali su predstavnici Hrvatske, Srbije i Mađarske, a govorilo se o potencijalu zajedničkog turističkog nastupa vinskih regija uz Dunav, razmjeni iskustava te stvaranju sadržaja koji povezuju vino, kulturnu baštinu i međunarodnu vidljivost destinacija.

– Vinatlon iz godine u godinu raste i prerasta u jednu od najvažnijih eno-vinskih manifestacija ovoga kraja. Vjerujem da će se Općina Kneževi Vinogradi upravo kroz ovakva događanja dodatno pozicionirati na vinskoj turističkoj karti Hrvatske kao jedna od vodećih vinskih destinacija kontinentalnog dijela zemlje. Ovogodišnja manifestacija predstavlja novi iskorak jer ima međunarodni karakter i povezana je s projektom Wine Heritage u okviru INTERREG Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija – istaknuo je Vedran Kramarić, načelnik Općine Kneževi Vinogradi.
Konferencija u Kamencu potvrdila je da vinska baština predstavlja jedan od najsnažnijih turističkih potencijala Baranje i dunavskog prostora. Povezivanje destinacija, ulaganje u sadržaje, očuvanje tradicijskih podruma i razvoj suvremenih načina interpretacije stvaraju prostor za novu fazu vinskog turizma, onu u kojoj gost ne dolazi samo kušati vino, nego doživjeti kraj iz kojeg ono dolazi.
Promo



