Ujutro, nakon ustajanja, brzo se spremite za posao i izletite kroz vrata bez doručka. Možda ugrabite pecivo ili nešto iz pekare. Ili možda spadate među one koji doručkuju palačinke i jaja s kobasicom ili neko drugo prženo meso? Nažalost, kada govorimo o zdravom doručku, niti jedna od nabrojanih stvari ne spada u njega. Nažalost ili nemamo vremena za doručak, ili nemamo ... Read More »
Prehrana
Feed SubscriptionŠto je perimenopauza: simptomi, pomoć i utjecaj na život žena
Perimenopauza je razdoblje koje prethodi menopauzi i predstavlja prijelaznu fazu u životu svake žene, obično započinjući u kasnim 30-ima ili 40-ima. U ovom razdoblju, jajnici postupno smanjuju proizvodnju estrogena i progesterona, hormona ključnih za regulaciju menstrualnog ciklusa. Iako je ovo prirodan dio starenja, može biti izazovno razdoblje zbog brojnih fizičkih i emocionalnih promjena. Simptomi Perimenopauze Simptomi perimenopauze variraju od žene ... Read More »
Što učiniti kada nam koža postane suha i beživotna?
Kolumna – Dr.Biljana Jordanova Vrlo često pitanje mojih pacijenata kada dođu na vrata ordinacije. Nažalost, nema jednostavnog odgovora, što već i sami znamo. Zdrava prehrana, unos dovoljne količine vode, izbjegavanje alkohola i cigareta te svakodnevna zaštita od sunca samo su neke od navika koje su dobrodošle za zdravlje naše kože. Međutim, izuzetno je važno i kako je “hranimo” izvana. U ... Read More »
Zdravi čips od kelja
Želite li u dječju prehranu uvesti nešto zdravo, najlakše je krenuti od zdravih slatkiša i grickalica? Tako zdrave namirnice pametno uvodite kroz široko otvorena vrata. Što kažete na ideju da se djeca prepiru tko je dobio više kelja? Pripremite čips od kelja i uvjerite se sami. Djeca će tako jesti kelj u izvornom obliku, a istovremeno će jesti omiljeni čips, ... Read More »
Gastritis – kako si olakšati tegobe prirodnim putem i što napraviti ako nema poboljšanja
Gastritis je upala sluznice želuca koja može izazvati niz neugodnih simptoma, uključujući bol u trbuhu, mučninu, povraćanje i gubitak apetita. Iako postoje medicinski tretmani za ovo stanje, mnogi ljudi traže prirodne metode za ublažavanje simptoma i poboljšanje općeg zdravlja želuca. U ovom članku istražujemo kako si pomoći prirodnim putem, kao i korake koje treba poduzeti ako nema poboljšanja. Prirodni načini ... Read More »
Namirnice za jelo tijekom ljetnih vrućina
Kao što vjerujemo, vrlo je važno da osoba popije osam čaša vode svaki dan kako bi održala zdravo tijelo. Ali ponekad, budući da je voda bezukusno piće, prijeđemo na druge tekućine i pića koja bi utažila žeđ. Ali dobra vijest je da ako ne volite piti vodu, razinu vode u svom tijelu možete zadovoljiti uzimanjem neke super hidratantne hrane s ... Read More »
Gusti sok od nektarine i jabuke
Voćne poslastice često nas vraćaju u detinjstvo i podsećaju na mirise i ukuse koje su pripremale naše bake. Danas vam donosimo jednostavan, a preukusan recept koji spaja dve omiljene voćke – nektarine i jabuke. Ovaj spoj donosi savršenu ravnotežu slatkoće i svežine, stvarajući desert koji će oduševiti vaše ukućane i goste. Bilo da ga poslužite kao laganu užinu, osvežavajući desert ... Read More »
Namirnice u borbi protiv stresa!
10 namirnica koje vam pomažu da se riješite blagdanskog stresa Postoje namirnice koje zaista pomažu smanjiti stres, zaustaviti anksioznost i pomoći vam da u Novu godinu kročite potpuno smireni. Jedite pravu hranu i manje se živcirajte Zvuči kao dobar posao, zar ne? A pogotovo u vrijeme blagdana kad je zadnje na vašoj listi želja “više stresa”. Uostalom, tijekom vremena, ... Read More »
Konoplja: Korisna na bezbroj načina
Procijenjeno je da postoji više od 20 000 mogućnosti kako koristiti ovu biljku, njeno sjeme i vlakna. Za gorivo, eko plastiku, kao građevinski materijal, za papir, tekstil… Od jednog jutra konoplje može se proizvesti toliko papira kao od 4 jutra drveća, daje značajno više vlakana nego pamuk i lan. Konoplja (Cannabis sativa L.) kultivirana još prije nekih 10 000 godina ... Read More »
Višnje: Što sve možemo s njima?
Višnja je voće nastalo križanjem slatke, domaće trešnje s divljim, kiselijim vrstama. Višnju s pravom nazivamo .plemenitim voćem, zbog unutarnjih svojstava ploda. Smatra se da divlje vrste trešanja potječu iz zapadnog djela Azije. Negdje pred 2500 godina one su se počele i uzgajati, i to u Turskoj i Grčkoj. Rimljani su poznavali i višnju i trešnju i zahvaljujući njima su se one proširile gotovo po cijeloj ... Read More »