Razgovor s stručnjacima o uzrocima, simptomima i terapijskim mogućnostima za osobe koje mucaju U ovom članku razmotrit ćemo temu mucanja, složenog govornog poremećaja koji utječe na mnoge ljude diljem svijeta. Mucanje je stanje koje može značajno utjecati na kvalitetu života pojedinca, ali s pravilnom dijagnozom, razumijevanjem i terapijskim pristupom, mnoge osobe koje mucaju mogu postići značajan napredak i poboljšati svoje ... Read More »
Život sa različitostima
Feed SubscriptionSnaga ljudske duhovitosti: Priča o životu s različitostima
U današnjem društvu gdje se često ističe idealizirana slika tijela, priča o ljudima koji žive s različitostima postaje sve važnija. Upoznajmo jedinstvene pojedince koji su se suočili s izazovima života bez jednog uda, bilo da su rođeni bez njega ili su ga morali odstraniti zbog bolesti. Jedan od takvih inspirativnih pojedinaca je Marko, koji se rodio bez ruke. Umjesto da ... Read More »
Bulimija,poremećaj u prehrani
Poremećaj u prehrani koji je, kao i anoreksija, psihološkog podrijetla, može imati strašne tjelesne posljedice. Bulimiju karakterizira prejedanje odnosno uzimanje velike količine hrane u kratkom vremenskom periodu. Namirnice su često bogate ugljikohidratima koje sadrže tvar tripofan, koji se u tijelu pretvara u serotonin – kemijski spoj koji donosi osjećaj zadovoljstva i spokoja. Da bi se spriječilo dobivanje na težini, osoba ... Read More »
“Slavljenje Raznolikosti: Poštovanje Ljudi sa Različitim Pogledima i Stilovima”
Naš svijet je prepun različitosti, od različitih stilova odijevanja do širokog spektra svjetonazora. Ova raznolikost obogaćuje našu kulturu i društvo. Osobe koje se razlikuju u načinu razmišljanja često potiču inovacije i kreativnost. Nije nužno da se slažemo sa svim stavovima ili stilovima, ali važno je razviti razumijevanje i poštovanje prema raznolikosti. Prakticiranje empatije može pomoći da bolje razumijemo perspektive drugih ... Read More »
Kako je moje dijete ostalo malo?
Zabrinuti roditelji se pitaju radi li se o poremećaju ili nečem drugom Kada je Marija Jurić primijetila da njen sin Ivan, unatoč tome što ulazi u pubertet, ne raste kao njegova vršnjaci, zabrinutost je postala neizbježna. Marija i njen suprug, oboje visoki i vitki, nisu mogli razumjeti zašto njihovo dijete, koje je genetski predisponirano za visinu, ostaje neuobičajeno niskog rasta. ... Read More »
Vježbe za djecu sa sindromom Down
KORISNI SAVJETI I UPUTE STRUČNJAKA – LOGOPEDA (Petra Maravić Cindrić, prof. logoped) ARTIKULACIJSKI ORGANI I NJIHOVA VAŽNOST Čovjekovi govorni organi veoma su važni u procesu izgovora i ostalih funkcija kao što su žvakanje, gutanje i disanje. Govorne organe stoga dijelimo na pokretne i nepokretne govorne organe. Pokretni govorni organi su jezik, usne,meko nepce i resica, donja čeljust i mišići lica,a ... Read More »
Autizam
Smanjen kontakt očima u djetinjstvu: rani pokazatelj autizma? Read More »
Život počinje ispočetka – kako sam ustala iz mraka
Ne znam odakle bi krenula ali najbolje ispočetka. Ovom bih svojom pričom htjela bih pomoći svima koji su se nalazili ili se još uvijek nalaze u istoj ili sličnoj situaciji kao ja. Bila sam samo dijete, dijete kao i sva druga djeca, sve do dna kad se to dogodilo. Imala sam svega jedanaest godina, bilo je nepredvidljivo, strašno, a morala ... Read More »
Kako prepoznati da je vaše djete drugačije od druge djece
Različitost među djecom je sasvim normalna i svako dijete ima svoje jedinstvene karakteristike. Međutim, postoje situacije kada se roditelji pitaju da li je njihovo dijete “drugacije” u odnosu na druge vršnjake. Kako prepoznati kada je riječ o nečemu ozbiljnijem? Stručnjaci kažu da postoje mnogi znakovi koji ukazuju na to da dijete može imati neke poteškoće u razvoju ili učenju. Jedan ... Read More »
Predrasude i istina o Down sindromu
Pročitajte koje su najčešće predrasude o ljudima sa Down sindromom. Read More »