U užurbanom ritmu današnjeg života, mnogi roditelji suočavaju se s dilemom što učiniti kada im se dijete razboli, a oni nemaju alternativu za čuvanje kod kuće.
Pitanje je jednostavno: treba li bolesno dijete voditi u vrtić ili školu kada roditelji nemaju mogućnost ostati kod kuće zbog posla?
Odgovor na to pitanje, međutim, nije toliko jednostavan, jer uključuje niz etičkih, zdravstvenih i praktičnih faktora.
Zdravlje djeteta na prvom mjestu
Stručnjaci, pedijatri i epidemiolozi jednoglasno upozoravaju da bolesno dijete ne bi trebalo ići u kolektivne ustanove poput vrtića ili škole. Bolesna djeca, osobito ako imaju simptome prehlade, gripe ili drugih zaraznih bolesti, predstavljaju rizik ne samo za vlastito zdravlje, već i za zdravlje drugih mališana, učitelja i osoblja.Dr. Ana Marić, pedijatrica iz Zagreba, naglašava:
„Djeca s povišenom temperaturom, kašljem, curenjem nosa ili povraćanjem trebala bi ostati kod kuće. Osim što im je potreban odmor i odgovarajuća njega, u kolektivnom okruženju mogu lako prenijeti bolest na drugu djecu.“
Tijelo djeteta tijekom bolesti treba dodatnu pažnju i brigu kako bi se uspješno borilo protiv infekcije. Odlazak u vrtić ili školu može produljiti trajanje bolesti i odgoditi oporavak, što dugoročno može biti nepovoljnije za dijete.
Socijalna odgovornost
Osim što postoji rizik za zdravlje vlastitog djeteta, roditelji moraju biti svjesni i svoje odgovornosti prema drugima.
Vrtići i škole su okruženja u kojima se bolesti brzo šire, osobito među malom djecom koja često ne shvaćaju važnost higijenskih pravila.
Roditelji drugih mališana također očekuju da njihovo dijete ne bude izloženo nepotrebnim rizicima, stoga je uvođenje bolesnog djeteta u kolektiv neodgovorno prema drugima.
Majka dvoje djece, Ivana iz Rijeke, kaže:
„Razumijem da su neki roditelji u teškoj situaciji, ali svaki put kad se u vrtiću pojavi bolesno dijete, moje dijete završava s nekom bolešću. To je začarani krug i dovodi do stalnog izostajanja iz vrtića i škole.“
Izazovi roditelja – posao vs. briga o djetetu
Ipak, stvarnost za mnoge roditelje nije tako jednostavna.
U vrijeme kada mnogi rade na puno radno vrijeme i često nemaju fleksibilne opcije za rad od kuće, pronalaženje odgovarajuće skrbi za bolesno dijete može biti veliki izazov. Neki roditelji nemaju podršku baka, djedova ili drugih članova obitelji koji bi mogli uskočiti u pomoć.
Financijski pritisci i strah od gubitka posla mnoge roditelje dovode u nezavidnu situaciju.
„Nažalost, nema svaki roditelj luksuz da ostane kod kuće. Poslodavci često ne razumiju koliko je to važno, i zbog toga smo ponekad primorani poslati dijete u vrtić, iako znamo da nije dobro“, priznaje jedna majka.
Što je rješenje?
Postoje razne opcije koje bi mogle olakšati ovaj problem.
Primjerice, mnoge zemlje već imaju mogućnost fleksibilnog radnog vremena ili rada od kuće kada su djeca bolesna.
U Hrvatskoj, pravo na bolovanje zbog bolesti djeteta postoji, ali mnogi roditelji osjećaju da to nije uvijek praktično ili da riskiraju sankcije na poslu.Idealno bi bilo da se poslodavci i društvo više senzibiliziraju za ovaj problem te omoguće roditeljima fleksibilnije uvjete rada, posebice kada je riječ o bolesnoj djeci.
Također, širenje mreže pomoći i podrške roditeljima, poput lokalnih servisa za čuvanje bolesne djece kod kuće, moglo bi biti jedno od rješenja.
Iako su roditelji često suočeni s nemogućim izborima između profesionalnih obveza i brige za dijete, važno je da zdravlje djece i odgovornost prema zajednici budu na prvom mjestu. Voditi bolesno dijete u vrtić ili školu nije samo potencijalno štetno za dijete, već je i neodgovorno prema drugim roditeljima i djeci.
Zajednički napori poslodavaca, institucija i roditelja ključni su kako bi se našli bolji načini za usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života, bez ugrožavanja zdravlja djece i drugih u zajednici.
Foto /Arhiva