Breaking News
Početna / Zdravlje / Razlike između CIN 1, CIN 2 i CIN 3

Razlike između CIN 1, CIN 2 i CIN 3

Što trebate znati o premalignim promjenama vrata maternice

– Cervikalna intraepitelna neoplazija (CIN) odnosi se na promjene u stanicama vrata maternice koje mogu, ali ne moraju, prerasti u rak. Ove promjene dijele se na tri stupnja – CIN 1, CIN 2 i CIN 3 – ovisno o njihovoj ozbiljnosti.

No, što točno znače ti pojmovi i kako se liječe?

CIN 1: Blage promjene s velikom šansom za spontano povlačenje

CIN 1 označava blage abnormalnosti stanica cerviksa, koje najčešće nastaju kao posljedica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ove promjene uglavnom ne zahtijevaju agresivno liječenje jer u većini slučajeva (60-90%) nestaju same od sebe unutar dvije godine. Liječnici obično preporučuju redovite kontrole, poput PAPA testa i HPV tipizacije, kako bi pratili stanje pacijentice.

CIN 2: Umjerene promjene koje zahtijevaju pažljivo praćenje ili liječenje

CIN 2 označava umjerene promjene u epitelu vrata maternice. U ovom stadiju postoji veći rizik da se promjene neće povući same od sebe, osobito kod starijih pacijentica ili onih s oslabljenim imunitetom. Kod mlađih žena liječnici mogu preporučiti aktivno praćenje, dok se kod drugih često predlaže tretman poput LEEP konizacije ili laserske ablacije kako bi se spriječila progresija u ozbiljniji stadij.

CIN 3: Teške promjene koje mogu prerasti u rak

CIN 3 predstavlja najteži oblik cervikalne displazije i smatra se predstadijem raka vrata maternice. Ove promjene zahvaćaju većinu epitela cerviksa i imaju visok rizik za napredovanje u invazivni karcinom ako se ne liječe. Standardna terapija uključuje kirurško uklanjanje promijenjenog tkiva, najčešće metodama poput konizacije ili čak histerektomije u težim slučajevima.

Prevencija i važnost redovitih pregleda

Budući da su promjene CIN 1, CIN 2 i CIN 3 najčešće uzrokovane visokorizičnim tipovima HPV-a, najbolja zaštita je cijepljenje protiv HPV-a, koje je dostupno i u Hrvatskoj. Osim toga, redoviti PAPA testovi i ginekološki pregledi ključni su za rano otkrivanje i pravovremeno liječenje abnormalnosti. Iako dijagnoza CIN-a može zvučati zabrinjavajuće, važno je znati da većina slučajeva ne prelazi u rak ako se otkrije i liječi na vrijeme.

Stručnjaci stoga apeliraju na žene da ne zanemaruju preventivne preglede i da se, u slučaju dijagnoze, konzultiraju s liječnikom o najboljem planu liječenja.

Promo / Arhiva ( Foto )

Nađi nas i na Facebooku!

O nama Obitelj.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

*

Scroll To Top