Breaking News
Početna / Obitelj & Veze / Djeca & mladi / Nasilje u obitelji: Kada roditelji psihički maltretiraju jedni drugo i otimaju međusobno djecu

Nasilje u obitelji: Kada roditelji psihički maltretiraju jedni drugo i otimaju međusobno djecu

Zapitali smo se jesu li djeca stvar ? I predmeti otimanja?

U današnjem društvu, nasilje u obitelji ostaje jedno od najtežih problema koji pogađa sve članove obitelji, a posebno djecu. Iako se često govori o fizičkom nasilju, psihičko maltretiranje jednako je razorno, ako ne i više. Nažalost, sve je više slučajeva gdje očevi psihički maltretiraju majke, koristeći manipulaciju i prijetnje kako bi preuzeli skrbništvo nad djecom. No, situacija može biti i obrnuta, gdje majke maltretiraju očeve. Posljedice ovakvog nasilja su duboke i trajne, posebno za djecu.

Psihičko maltretiranje i njegove posljedice

Psihičko maltretiranje uključuje kontinuirane prijetnje, ucjene, emocionalne manipulacije, ponižavanje i izolaciju. Kada jedan roditelj koristi ove taktike protiv drugog, posljedice se prenose na djecu. Djeca koja svjedoče ovakvom nasilju često razvijaju osjećaj nesigurnosti, tjeskobe i straha. Takvo okruženje može dovesti do ozbiljnih emocionalnih i psiholoških problema, uključujući depresiju, poremećaje u ponašanju i teškoće u formiranju zdravih odnosa u budućnosti.

Djeca koja su izložena ovakvom obliku nasilja često su zbunjena i emocionalno povrijeđena. Oni mogu osjetiti krivnju, osjećajući se odgovornima za sukobe između roditelja. U mnogim slučajevima, djeca su prisiljena birati stranu, što dodatno otežava njihove emocionalne traume.

Kada sustav zakaže

Sustav koji bi trebao štititi žrtve obiteljskog nasilja, uključujući socijalne službe i pravosuđe, često ne uspijeva adekvatno reagirati. Razlozi za to mogu biti brojni – od nedostatka resursa i stručnjaka, do složenosti samih slučajeva. U mnogim situacijama, prijave psihičkog nasilja se ne shvaćaju dovoljno ozbiljno, ili se tretiraju kao privatna stvar obitelji.

Kada sustav zakaže, žrtve ostaju bez podrške i zaštite. To može dovesti do eskalacije nasilja, dodatne traumatizacije djece i dugoročnih štetnih posljedica po njihovo mentalno zdravlje. Žrtve se tada osjećaju napušteno i bespomoćno, što dodatno pogoršava njihovu situaciju.

Što učiniti kada nema pomoći?

U situacijama kada sustav ne pruža adekvatnu podršku, postoje određeni koraci koje žrtve mogu poduzeti:

Potražiti podršku:

Važno je potražiti pomoć od prijatelja, obitelji, ili nevladinih organizacija koje se bave zaštitom žrtava nasilja. Postoje brojne organizacije koje pružaju besplatnu pravnu i psihološku pomoć.

Dokumentirati nasilje:

Voditi detaljan dnevnik svih incidenata, uključujući datume, vrijeme, svjedoke i prirodu nasilja. To može biti ključno u pravnim postupcima.

Prijaviti nasilje:

Iako sustav ponekad zakaže, važno je prijaviti svaki slučaj nasilja policiji i socijalnim službama. Svaka prijava povećava šanse da se nešto poduzme.

Tražiti pravnu pomoć:

Obratiti se odvjetnicima specijaliziranim za obiteljsko pravo kako bi se osiguralo da su prava žrtava adekvatno zaštićena.Fokus na djecu: Osigurati da djeca imaju pristup psihološkoj podršci kako bi se lakše nosila s traumama i kako bi im se pomoglo u prevladavanju negativnih posljedica nasilja.

Nužno je osvijestiti zajednicu o ozbiljnosti psihičkog nasilja u obitelji i raditi na jačanju sustava zaštite žrtava. Edukacija, prevencija i adekvatna podrška ključni su koraci ka stvaranju sigurnijeg okruženja za sve članove obitelji, a posebno za djecu koja su najranjivija u ovakvim situacijama.

Foto / Screenshot

Žrtva ste nasilja ? Kontaktirajte 0800 0800 (Hrabri telefon za žrtve nasilja majke i očeve).

Nađi nas i na Facebooku!

O nama Obitelj.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

*

Scroll To Top