Lazanje su jedno od najomiljenijih jela talijanske kuhinje, koje je osvojilo srca ljubitelja hrane diljem svijeta. Ova ukusna slojevita delicija od tankih ploča tjestenine, bogatog umaka i sira sinonim je za utjehu i užitak u svakom zalogaju. Iako je porijeklom iz Italije, lazanje su se prilagodile različitim kuhinjama i receptima, pa danas postoje mnoge varijante ovog jela. Bez obzira na to koju verziju volite – klasičnu bolonjeze, vegetarijansku ili neku drugu – lazanje su zasigurno jelo koje ne može razočarati.
Povijest lazanja
Lazanje imaju dugu povijest koja seže sve do starog Rima. Ime “lazanje” potječe od grčke riječi “laganon”, što se odnosilo na tanki list tijesta. Tijekom stoljeća, recept se razvijao, a današnji oblik lazanja kakav poznajemo postao je popularan u Italiji, posebno u regiji Emilia-Romagna. Tradicionalna verzija ovog jela koristi umak od rajčice, mljeveno meso, bešamel i sir, no varijacije su beskonačne – od lazanja s morskim plodovima do onih s gljivama i špinatom.
Lazanje u modernoj kuhinji
Danas su lazanje popularne u cijelom svijetu, a zahvaljujući jednostavnosti pripreme i mogućnosti unaprijed ih pripremiti, postale su omiljeno jelo za obiteljske obroke i posebne prigode. Ljepota lazanja leži u slojevitosti i bogatstvu okusa – svaki sloj donosi novu dimenziju, dok sir i bešamel umak pružaju kremastu teksturu koja povezuje sve sastojke. Recepti se mogu prilagoditi osobnim ukusima, pa su lazanje sjajan izbor za kreativno kuhanje.
Recept za klasične lazanje bolonjeze
Sastojci:
300 g ploča za lazanje500 g mljevene junetine1 glavica luka, sitno nasjeckana2 češnja češnjaka, nasjeckana800 g pasirane rajčice1 žlica koncentrata rajčice1 žličica suhog origana1 žličica suhog bosiljka100 ml crnog vina (opcionalno)400 ml mlijeka60 g maslaca60 g brašna150 g naribanog sira (parmezan ili mozzarella)Maslinovo uljeSol i papar po ukusu
Priprema:
Priprema bolonjez umaka: U tavi zagrijte malo maslinovog ulja i dodajte nasjeckani luk. Pržite dok ne postane proziran, a zatim dodajte češnjak. Dodajte mljevenu junetinu i pržite dok meso ne dobije zlatnu boju. Zatim umiješajte pasiranu rajčicu, koncentrat rajčice, origano, bosiljak i crno vino (ako koristite). Posolite, popaprite i kuhajte na laganoj vatri 20-30 minuta dok umak ne zgusne.
Priprema bešamel umaka: U manjem loncu otopite maslac na laganoj vatri. Dodajte brašno i stalno miješajte dok smjesa ne postane zlatna (oko 2 minute). Polako dodajte mlijeko, neprestano miješajući kako biste spriječili stvaranje grudica. Nastavite kuhati umak dok ne postane gust i kremast. Posolite po ukusu.Slaganje lazanja: Uzmite posudu za pečenje i na dno stavite tanki sloj bolonjez umaka. Na to složite ploče za lazanje, zatim dodajte sloj bešamel umaka i pospite naribanim sirom. Ponavljajte slojeve dok ne potrošite sve sastojke, završavajući slojem bešamela i sira na vrhu.
Pečenje: Pećnicu zagrijte na 180°C. Lazanje prekrijte aluminijskom folijom i pecite 30 minuta. Zatim uklonite foliju i pecite još 15-20 minuta dok sir ne postane zlatno-smeđi.
Serviranje: Pustite da se lazanje malo ohlade prije rezanja kako bi se slojevi stabilizirali. Poslužite uz zelenu salatu i uživajte u ovom neodoljivom talijanskom klasiku.
Lazanje su pravo remek-djelo u svijetu gastronomije. S njihovom bogatom poviješću i beskonačnim mogućnostima prilagodbe, savršeno su jelo za svakoga tko voli slojevita i bogata jela. Bilo da ih pripremate za obiteljski ručak ili večeru s prijateljima, lazanje će uvijek biti jelo koje okuplja i donosi osmijeh na lice.
Foto / Obitelj .hr