Breaking News
Početna / Zdravlje / Kako prepoznati moždani udar i što učiniti? Brza reakcija spašava živote!

Kako prepoznati moždani udar i što učiniti? Brza reakcija spašava živote!

Moždani udar je ozbiljno i po život opasno stanje koje nastaje kada dolazi do prekida protoka krvi u mozak. Ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju, jer svaka minuta može odlučiti o ishodu i životu oboljele osobe. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, moždani udar jedan je od vodećih uzroka smrti i invaliditeta u svijetu. Stoga je izuzetno važno znati prepoznati simptome moždanog udara i znati kako reagirati u takvoj situaciji.

Kako prepoznati moždani udar?

Simptomi moždanog udara često se javljaju iznenada i mogu uključivati sljedeće:

Slabost ili utrnulost lica, ruke ili noge, osobito na jednoj strani tijela.

Oštećenje govora – osoba može imati poteškoća s govorom, zamuckivanjem ili potpuni gubitak sposobnosti govora.

Problemi s vidom – iznenadni gubitak vida ili zamagljen vid na jedno ili oba oka.

Teška glavobolja bez poznatog uzroka, često praćena mučninom ili povraćanjem.

Gubitak ravnoteže i koordinacije – osoba može iznenada imati poteškoća u hodanju, vrtoglavicu ili osjećaj dezorijentacije.

Oštećenje svijesti – osoba može izgledati zbunjeno, dezorijentirano ili postati nesvjesna.

Jedan od najučinkovitijih načina za brzo prepoznavanje moždanog udara je tzv. FAST test:

F (Face) – Zatražite osobu da se nasmije. Obratite pažnju je li jedna strana lica spuštena.

A (Arms) – Zatražite osobu da podigne obje ruke. Ako jedna ruka pada prema dolje, to može biti znak moždanog udara.

S (Speech) – Zatražite osobu da ponovi jednostavnu rečenicu. Ako osoba ima problema s govorom, odmah potražite pomoć.

T (Time) – Vrijeme je od ključne važnosti. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah zovite hitnu pomoć.

Što učiniti ako posumnjate na moždani udar?

Ako prepoznate simptome moždanog udara kod nekoga, važno je ostati smiren i brzo reagirati:

Odmah nazovite hitnu pomoć (112 ili lokalni broj hitne službe). Obavijestite dispečera o simptomima koje ste primijetili i recite da sumnjate na moždani udar. Vrijeme je ključno – brza medicinska intervencija može smanjiti oštećenje mozga i povećati šanse za oporavak.

Nemojte čekati da simptomi nestanu. Moždani udar se neće “samo popraviti”. Svaka minuta bez protoka krvi do mozga može izazvati trajno oštećenje. Brza hospitalizacija omogućava primjenu lijekova koji mogu otopiti krvni ugrušak i obnoviti protok krvi.

Položite osobu u udoban položaj. Ako je osoba svjesna, pomozite joj da legne na leđa s blago podignutom glavom. To može pomoći u smanjenju pritiska na mozak.

Ostanite uz oboljelu osobu i pratite njezino stanje dok ne stigne medicinska pomoć. Ako osoba izgubi svijest i prestane disati, započnite oživljavanje (CPR) ako ste obučeni.

Kako pomoći oboljeloj osobi nakon moždanog udara?

Nakon što osoba preživi moždani udar, slijedi dug i zahtjevan proces oporavka. Pomoć obitelji i prijatelja od presudne je važnosti za uspješan oporavak. Neki koraci koji mogu pomoći uključuju:

Poticanje rehabilitacije – Fizička i govorna terapija ključne su za oporavak funkcija koje su oštećene tijekom moždanog udara. Obitelj može aktivno sudjelovati u motiviranju oboljele osobe da slijedi rehabilitacijske upute.

Strpljenje i emocionalna podrška – Oporavak može biti spor i emocionalno iscrpljujući. Važno je pružiti podršku i razumijevanje, jer osobe koje su preživjele moždani udar mogu imati promjene u ponašanju, emocijama ili osobnosti.

Prilagodba domaćeg okruženja – Ako su motoričke funkcije oštećene, prilagodba kućnog prostora može pomoći osobi da se lakše kreće i obavlja svakodnevne aktivnosti.

Pratiti medicinske savjete – Osobe koje su preživjele moždani udar trebaju slijediti savjete liječnika kako bi se spriječio ponovni udar. To može uključivati promjene u načinu prehrane, uzimanje lijekova, prestanak pušenja i kontrolu krvnog tlaka.

Moždani udar ozbiljna je medicinska hitnost koja zahtijeva brzu reakciju. Prepoznavanje simptoma, hitan poziv za pomoć i pravodobna intervencija mogu značajno utjecati na ishod i kvalitetu života osobe koja je pretrpjela udar. Svijest o ovom problemu i spremnost na reakciju ključni su faktori u spašavanju života.

Izvori:Hrvatski zavod za javno zdravstvoSvjetska zdravstvena organizacija (WHO)

Foto / Arhiva

Nađi nas i na Facebooku!

O nama Obitelj.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

*

Scroll To Top