Svake godine, mjesec studeni prepoznaje se diljem svijeta kao mjesec podizanja svijesti o dijabetesu, jednom od najraširenijih kroničnih oboljenja koje pogađa milijune ljudi, uključujući i brojne građane Hrvatske. S ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije, edukacije i podrške oboljelima, studeni donosi razne aktivnosti, kampanje i događanja kojima se naglašava važnost ranog otkrivanja i pravovremenog liječenja dijabetesa.
Dijabetes – Tihi Ubojica
Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije (IDF), dijabetes je jedan od vodećih uzroka smrtnosti i invalidnosti u svijetu. Smatra se da je broj oboljelih u stalnom porastu, a prema najnovijim istraživanjima, dijabetes pogađa više od 537 milijuna odraslih osoba širom svijeta, dok u Hrvatskoj živi oko 315 tisuća osoba s dijagnozom dijabetesa.
Dijabetes je kronična bolest koja se očituje poremećajem metabolizma glukoze u krvi, najčešće zbog nedostatka ili smanjenog učinka hormona inzulina. Postoje dva glavna tipa dijabetesa – tip 1, koji se obično javlja u ranijoj životnoj dobi i zahtijeva svakodnevnu primjenu inzulina, te tip 2, koji se češće pojavljuje kod odraslih i uglavnom se povezuje s načinom života i pretilošću.
“Obitelj i Dijabetes”
Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se 14. studenoga u čast rođenja Sir Fredericka Bantinga, jednog od otkrivača inzulina. Tema ovogodišnjeg mjeseca borbe protiv dijabetesa posvećena je ulozi obitelji u prevenciji i liječenju ove bolesti. Obitelj, kao glavni izvor podrške i razumijevanja, igra ključnu ulogu u promicanju zdravog načina života, praćenju razine šećera u krvi te podršci u pridržavanju liječničkih uputa.
“Obitelj je često prva linija obrane kada je u pitanju briga o zdravlju. Edukacija i informiranje cijele obitelji o simptomima, faktorima rizika i potrebnim mjerama opreza od iznimne su važnosti za uspješnu kontrolu dijabetesa,” istaknula je dr. Marija Knežević, specijalistica endokrinologije.
Aktivnosti i Kampanje u Hrvatskoj
U Hrvatskoj će se tijekom cijelog mjeseca održavati različiti programi, uključujući besplatne preglede šećera u krvi, radionice o zdravoj prehrani, predavanja i javne tribine na temu prevencije i liječenja dijabetesa. Brojne zdravstvene ustanove, udruge i volonteri organizirat će edukativne aktivnosti kojima je cilj informirati građane o simptomima dijabetesa, važnosti redovitih pregleda i promicanju zdravih životnih navika.
Na popularnim lokacijama u Zagrebu, Splitu, Rijeci i drugim većim gradovima, postavit će se informativni štandovi na kojima će građani moći provjeriti razinu šećera u krvi i konzultirati se sa stručnjacima. Udruge pacijenata također planiraju razne online aktivnosti i webinare kako bi uključili što veći broj ljudi, posebice mlade koji su danas sve podložniji dijabetesu tipa 2 zbog modernog načina života.
Prevencija i Zdravlje kao Prioritet
Stručnjaci naglašavaju važnost prevencije kao ključa za suzbijanje širenja dijabetesa. Redovita tjelovježba, uravnotežena prehrana i kontrola tjelesne težine temelj su prevencije i zdravog života. Također, savjetuje se redovito mjerenje razine šećera u krvi, osobito kod osoba koje imaju povećan rizik obolijevanja – poput onih s pretilošću, genetskim predispozicijama, visokim krvnim tlakom i visokim kolesterolom.
Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo također provode kampanje za osvještavanje važnosti redovitih pregleda i primjene terapija. Glavna poruka ove kampanje jest da se dijabetes može držati pod kontrolom ako se otkrije na vrijeme te ako oboljeli imaju pristup pravovremenoj medicinskoj skrbi i edukaciji.
Dijabetes – Kolektivni Izazov
Borba protiv dijabetesa nije samo medicinski izazov, već i društveni. Aktivnim sudjelovanjem obitelji, prijatelja, stručnjaka i zajednice, možemo osigurati bolju kvalitetu života za oboljele te smanjiti rizik obolijevanja kod populacije koja je podložna ovoj bolesti.
S obzirom na sve veći broj oboljelih, potrebno je konstantno raditi na prevenciji i podizanju svijesti u društvu.
Obilježavanje Svjetskog mjeseca borbe protiv dijabetesa pruža priliku da svi zajedno učinimo korak prema boljoj informiranosti, razumijevanju i podršci oboljelima od dijabetesa.
Svjetski mjesec borbe protiv dijabetesa poziv je na akciju, ali i prilika da svatko od nas postane svjestan važnosti brige o vlastitom zdravlju. Zdravlje je naš najveći resurs, a osvještavanje o rizicima dijabetesa ključno je kako bismo zajedno gradili zdravije društvo.
Foto / Arhiva