Multipla skleroza (MS) je kronična, autoimuna bolest koja pogađa središnji živčani sustav, uključujući mozak i leđnu moždinu. Bolest nastaje kada imunološki sustav napada zaštitni sloj živčanih vlakana, poznat kao mijelin, što rezultira oštećenjem živaca i poremećajem prijenosa signala između mozga i ostatka tijela. To dovodi do različitih simptoma, koji se mogu pojaviti u epizodama ili postepeno pogoršavati s vremenom.
Simptomi Multiple skleroze su vrlo varijabilni i ovise o tome koji su dijelovi živčanog sustava zahvaćeni. Najčešći simptomi uključuju:
Umor
Problemi s vidom (mutan vid, dvostruke slike)
Slabost mišića i gubitak koordinacije
Osjećaj trnaca ili utrnulosti u udovima
Problemi s hodanjem i ravnotežom
Kognitivni poremećaji, poput poteškoća s koncentracijom i pamćenjem
Problemi s kontrolom mjehura i crijeva
Bolest se obično dijagnosticira u dobi između 20 i 40 godina, a češće pogađa žene nego muškarce.
Kako se liječi Multipla skleroza?
Trenutno ne postoji lijek za Multiplu sklerozu, ali postoje terapije koje mogu usporiti napredovanje bolesti i ublažiti simptome. Liječenje obično uključuje:
Terapije koje modificiraju tijek bolesti (DMT) – Cilj ovih lijekova je smanjiti učestalost napada (relapsa) i usporiti napredovanje bolesti. Neki od uobičajenih lijekova uključuju interferone, glatiramer acetat, te novije lijekove poput okrelizumaba i siponimoda.
Kortikosteroidi – Koriste se za kratkotrajno liječenje akutnih napada Multiple skleroze kako bi se smanjila upala i ubrzao oporavak.
Simptomatsko liječenje – Lijekovi i terapije koje pomažu kontrolirati simptome poput umora, bolova, problema s mišićima, mokrenjem i kognitivnih poremećaja. Fizioterapija, radna terapija, logopedija i psihološka podrška također igraju ključnu ulogu u upravljanju simptomima.
Plazmafereza – Koristi se u teškim slučajevima kada kortikosteroidi ne djeluju, a uključuje uklanjanje plazme iz krvi kako bi se smanjila upalna reakcija.
Kako se živjeti s Multipla sklerozom?
Život s MS-om može biti izazovan, ali uz pravilno liječenje i podršku, mnogi ljudi mogu održavati kvalitetu života. Ključ je individualizirani pristup koji uključuje redovite kontrole s liječnicima, multidisciplinarnu njegu, te prilagodbe u svakodnevnom životu.
Fizička aktivnost i vježbanje, poput laganih aerobnih vježbi, joge ili plivanja, mogu pomoći u održavanju snage i fleksibilnosti. Važno je izbjegavati pretjerani umor i pregrijavanje, jer to može pogoršati simptome.
Psihološka podrška igra ključnu ulogu u suočavanju s emocionalnim izazovima koje bolest donosi. Depresija i anksioznost su česti pratitelji MS-a, pa su redoviti razgovori sa psihologom ili terapeutom, te sudjelovanje u grupama podrške, od velike važnosti.
Mnogi pacijenti s MS-om mogu nastaviti raditi, iako možda trebaju fleksibilnije radne uvjete ili prilagodbe na radnom mjestu. Ključno je razumijevanje okoline i poslodavca, kao i podrška obitelji i prijatelja.
MS je nepredvidiva bolest, ali uz napredak u liječenju i bolju svijest o bolesti, oboljeli mogu živjeti aktivnim i ispunjenim životom. Kroz personalizirani plan liječenja i emocionalnu podršku, mnogi se uspješno prilagođavaju i nastavljaju s normalnim životom usprkos izazovima koje donosi ova bolest.
Multipla skleroza zahtijeva složen pristup liječenju i svakodnevnom životu, ali uz pravovremenu dijagnozu, kvalitetnu njegu i podršku, oboljeli mogu značajno poboljšati kvalitetu života i održati neovisnost.
Poznate osobe koje boluju od Multiple
Foto / Screenshot