Breaking News
Početna / Obitelj & Veze / Djeca & mladi / Moje dijete puno laže – kako si pomoći?

Moje dijete puno laže – kako si pomoći?

Laž je nešto s čim se svaka obitelj suočava u nekoj fazi odrastanja djeteta. Bez obzira na to koliko nam to smetalo, istina je da je laganje prirodan dio procesa razvoja. Djeca često koriste laži iz različitih razloga – od straha od kazne do želje za privlačenjem pažnje ili čak testiranja granica. No, što učiniti ako vaše dijete prečesto laže i kako reagirati na takvo ponašanje?

Razumijevanje razloga za laganje

Prvi korak u rješavanju problema leži u razumijevanju zašto vaše dijete laže. Djeca ne lažu uvijek iz loših namjera; ponekad lažu jer još ne razumiju puni značaj istine ili jer im je teško nositi se s posljedicama svojih postupaka. Manja djeca mogu izmisliti priče jer su još u fazi razvoja mašte i često ne znaju razlučiti fantaziju od stvarnosti. S druge strane, starija djeca mogu lagati kako bi izbjegla kaznu, skrenula pažnju na sebe ili jednostavno iz socijalnih razloga.

Kako reagirati na laži?

Ostanite smireni

– Prvo i najvažnije je zadržati mirnoću. Ako se iznervirate ili previše dramatično reagirate, dijete bi moglo shvatiti vašu reakciju kao dodatni razlog za laži, jer ćete možda reagirati na način koji im daje veću pažnju ili izbjegavanje posljedica.

Razgovarajte o posljedicama laganja

– Objasnite djetetu da laži mogu uništiti povjerenje u odnosima, kako s obitelji, tako i sa prijateljima. Učite ga važnosti iskrenosti, a ne samo izbjegavanja kazne. Kroz razgovor, naglasite da istina pomaže izgraditi jače veze i lakše rješenje problema.

Postavite jasne granice

– Budite dosljedni u tome što smatrate prihvatljivim, a što nije. Ako dijete laže, objasnite mu zašto to nije u redu i pružite odgovarajuću kaznu koja nije previše stroga, ali koja jasno komunicira ozbiljnost situacije.

Pohvalite iskrenost

– Kada dijete bude iskreno, bez obzira na to koliko sitno ili ozbiljno bilo prekršeno, pohvalite ga za hrabrost i iskrenost. Ova pozitivna povratna informacija pomaže djetetu razumjeti da je istina ispravna stvar.

Budite dobar model

– Djeca često preuzimaju ponašanje svojih roditelja. Ako vaša djeca vide da ste vi iskreni u svakodnevnim situacijama, vjerojatno će i sami usvojiti sličan pristup. Ako ne želite da vaše dijete laže, pokažite mu što znači biti iskren, čak i kada je teško.

Kada potražiti pomoć?

Ako je laganje vašeg djeteta postalo ozbiljan problem i ako ste pokušali sve gore navedeno, a promjena nije nastupila, možda je vrijeme da se posavjetujete s pedijatrom, psihologom ili drugim stručnjakom za odgoj djece. Stručnjaci mogu pomoći u razumijevanju dubljih razloga za lažljivost i ponuditi strategije koje će vam pomoći u rješavanju problema.

Laganje u djetinjstvu nije neuobičajeno, ali zahtijeva pažljiv pristup. Važno je razumjeti uzrok laži, reagirati na miran i konstruktivan način, te podučiti dijete važnosti iskrenosti. Uz strpljenje i dosljednost, većina djece s vremenom će usvojiti ispravno ponašanje i shvatiti vrijednost istine.

Foto / Arhiva

Nađi nas i na Facebooku!

O nama Obitelj.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

*

Scroll To Top