Breaking News
Početna / Obitelj & Veze / Djeca & mladi / Koliko su djeci bitne priče za laku noć?

Koliko su djeci bitne priče za laku noć?

Večernji ritual čitanja priča za laku noć tradicija je koja se prenosi generacijama. Iako živimo u dobu modernih tehnologija, stručnjaci upozoravaju da se od ove navike ne bi smjelo odustati. Naime, priče za laku noć imaju veliki utjecaj na emocionalni i kognitivni razvoj djece, a njihov značaj daleko nadmašuje samo uspavljivanje.

Blagodati pričanja priča

Prema riječima psihologa, ritual čitanja prije spavanja pridonosi osjećaju sigurnosti i povezanosti između djece i roditelja. Djeca kroz zajedničko vrijeme osjete ljubav i pažnju, što dodatno učvršćuje njihov osjećaj sigurnosti. „Kada djeca znaju da će svaki dan završiti pričom, osjećaju se voljeno i važno,“ kaže dječja psihologinja Ivana Marušić.

Priče također pomažu djeci u razumijevanju svijeta oko sebe. Kroz likove i događaje, oni uče o životnim vrijednostima, rješavanju problema i suočavanju s izazovima. Mnogi roditelji biraju priče s moralnim poukama, koje djeci olakšavaju razumijevanje što je dobro, a što loše. Na primjer, priče o prijateljstvu, hrabrosti i suosjećanju pružaju djeci primjere pozitivnih ponašanja.

Kognitivni razvoj kroz maštu

Stručnjaci ističu da pričanje priča ima velik utjecaj i na razvoj dječje mašte i kreativnosti. Dok slušaju priče, djeca razvijaju sposobnost vizualizacije, što im kasnije može pomoći u razumijevanju apstraktnih pojmova i snalaženju u različitim društvenim situacijama. Također, kroz priče, djeca šire svoj vokabular i uče nove riječi, što je ključno za jezični razvoj.

„Kada dijete sluša priču, ono aktivno sudjeluje i obrađuje informacije, što potiče razvoj pažnje i koncentracije,“ ističe profesorica hrvatskog jezika Ana Kovač. „Svaki novi lik, mjesto ili događaj obogaćuje dječji svijet i otvara prostor za stvaranje vlastitih priča i igara.“

Priče protiv ekrana

U današnjem digitalnom dobu mnogi roditelji koriste tablete i pametne telefone kako bi zabavili djecu prije spavanja. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ekrani, osobito pred spavanje, mogu ometati san djece i otežati uspavljivanje. Svjetlost ekrana smanjuje proizvodnju melatonina, hormona koji pomaže u regulaciji sna, što može dovesti do nemirnog sna ili čak nesanice.

Pričanje priča, s druge strane, umiruje djecu i priprema ih za san na prirodniji način. Ovaj ritual pomaže djeci da se opuste, a također im omogućuje da zatvore oči i zamisle priču bez dodatnih vizualnih podražaja.

Kako prilagoditi priče uzrastu djeteta

Roditeljima se savjetuje da biraju priče prilagođene uzrastu i interesima djeteta. Za najmlađe su prikladne jednostavne priče s ponavljajućim rečenicama i šarenim ilustracijama, dok se starija djeca često zanimaju za složenije priče koje potiču na razmišljanje i postavljanje pitanja. Priče ne moraju uvijek biti „iz knjige“; roditelji također mogu izmišljati priče, što može dodatno potaknuti djecu da izraze vlastite ideje i osjećaje.

„Priče za laku noć su prilika za razvoj emocionalne inteligencije i rješavanje problema na nježan način,“ dodaje psihologinja Marušić. „Na primjer, ako je dijete imalo težak dan, kroz priču o nekom liku koji je doživio slične situacije može lakše shvatiti i obraditi svoje osjećaje.“

Unatoč užurbanom načinu života i tehnološkim promjenama, priče za laku noć ostaju važan dio djetinjstva. One su puno više od pukog uspavljivanja – one su ključ za stvaranje sigurnog i poticajnog okruženja koje podržava emocionalni, kognitivni i jezični razvoj djece. Stručnjaci savjetuju roditeljima da ne zaborave na ovu vrijednu naviku, jer svaka priča koju dijete posluša prije spavanja može biti temelj za njegovo zdravije, sretnije i bogatije odrastanje.

Foto / Arhiva

Nađi nas i na Facebooku!

O nama Obitelj.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

*

Scroll To Top