Sprječavanje kemijskih ozljeda kod male djece
Ljeto donosi povećanje opasnosti od kemijskih ozljeda kod male djece.
Mnogi od nas nisu upoznati s pojmom , ali velike su šanse da ih imate posvuda po kući, a novo istraživanje u Americi iz 2013. pokazalo je da je više od 100 000 ozljeda zabilježeno kod djece od 2000. do 2009.
Jednostavno rečeno, ugljikovodici su kemijski spojevi koji su pohranjeni u tekućini, ali nakon što se izliju, ispare. Nalaze se u mnogo kućanstava, a pogotovo tijekom ljetnih mjeseci kada su dostupni djeci u obliku stvari poput benzina, nafte i upaljača. Oni su najopasnije kada ih djeca progutaju ili udišu u svoja pluća jer bi moglo doći do plućnih ozljeda.
Treba biti vrlo oprezan kod tih kemikalija npr. kada kosilice napunite benzinom ili potpaljujete vatru. Znatiželjna djeca bi mogla pogrešno identificirati kemikalije kao hranu i piće i na taj način progutati otrov, što je najčešći način izloženosti djece kemikalijama.
Tijekom istraživanja kroz deset godina, dokazano je da su djeca mlađa od 5 godina najčešće stradavala od kemikalija, a posebice oni od 1-2 godine.
Dobra je vijest da se broj ozljeda značajno smanjio u razdoblju od 2000. do 2009. zbog promjena u pakiranju kemikalija i zbog javne osviještenosti. Nažalost, većina djece je otrovana zbog incidenata kod kuće, stoga se naglašava povećana potreba za preventivnu edukaciju roditelja i djece.
Slijedite ove savjete za sigurnost kako bi svoju djecu zadržali podalje od opasnih kemikalija:
- Sve te proizvode spremite visoko na mjesto gdje ih djeca ne mogu vidjeti ni doći do njih.
- Držite proizvode u izvornom pakiranju koji imaju zaštitu za djecu.
- Nadzirite djecu kada se proizvode koristi kod kuće i oko nje.
- Držite ormariće s proizvodima koji sadrže ugljikovodike zaključanima.
- Neka vaša djeca ostanu u vozilu tijekom točenja goriva na benzinskim postajama.