Breaking News
Početna / Vaš kutak / Snježana / Koliko u stvari znamo o Meduzama ?

Koliko u stvari znamo o Meduzama ?

U Jadranu se pojavila nova vrsta Meduzama.Iako ih ima u svim morima,ove godine se njihov broj povećao ,tako da svakodnevno čitatelji šalju slike i pitaju se što,zašto i kako ?

Koliko ustvari znamo o Meduzama ?

Meduze i morski žele su neformalni uobičajeni nazivi koji se daju fazi meduze određenih želatinoznih članova podfila Medusozoa, glavnog dijela tipa Cnidaria. Meduze su uglavnom morske životinje koje slobodno plivaju sa zvončićima u obliku kišobrana i ticalima, iako su neke usidrene za morsko dno peteljkama, a ne pokretnim. Zvono može pulsirati kako bi osiguralo pogon za visoko učinkovitu lokomociju. Pipci su naoružani ubodnim stanicama i mogu se koristiti za hvatanje plijena i obranu od grabežljivaca. Meduze imaju složen životni ciklus; meduza je normalno seksualna faza, koja proizvodi ličinke planule koje se široko raspršuju i ulaze u fazu sjedećeg polipa prije nego što dostignu spolnu zrelost.

Meduze se nalaze u cijelom svijetu, od površinskih voda do dubokog mora. Scyphozoans (“prave meduze”) su isključivo morski, ali neki hidrozoji sličnog izgleda žive u slatkoj vodi. Velike, često šarene, meduze uobičajene su u obalnim područjima diljem svijeta. Meduze većine vrsta brzo rastu i sazrijevaju u roku od nekoliko mjeseci, a zatim umiru ubrzo nakon razmnožavanja, ali stadij polipa, pričvršćen za morsko dno, može biti mnogo dugovječniji. Meduze postoje najmanje 500 milijuna godina, i vjerojatno 700 milijuna godina ili više, što ih čini najstarijom grupom životinja s više organa.

U određenim kulturama ljudi jedu meduze. U nekim azijskim zemljama smatraju se delikatesom, gdje se vrste iz reda Rhizostomae prešaju i sole kako bi se uklonila višak vode. Australski istraživači opisali su ih kao “savršenu hranu”, održivu i bogatu proteinima, ali relativno nisku energetsku količinu hrane.

Također se koriste u istraživanjima, gdje je zeleni fluorescentni protein koji neke vrste koriste za izazivanje bioluminiscencije prilagođen kao fluorescentni marker za gene umetnute u druge stanice ili organizme.

Stanice uboda koje koriste meduze da svladaju svoj plijen mogu ozlijediti ljude. Tisuće plivača diljem svijeta ubode se svake godine, a posljedice variraju od blage nelagode do ozbiljnih ozljeda ili čak smrti. Kada su uvjeti povoljni, meduze mogu stvarati goleme rojeve, koji mogu biti odgovorni za oštećenje ribolovnog alata puneći ribarske mreže, a ponekad i začepiti rashladne sustave elektroenergetskih i desalinizacijskih postrojenja koja crpe vodu iz mora.

Foto (screen Mladen Kranjčec)Meduza danas snimljena u Opatiji

Nađi nas i na Facebooku!

O nama Obitelj.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Required fields are marked *

*

Scroll To Top